Засаждане на рози в градината. Когато розите са засадени правилно
Розите живеят дълги години, радвайки очите и душите ни. Затова е добре да се уверим, че ги засаждаме правилно. Градинските рози се хващат бързо - но за успешно засаждане трябва да вземем предвид някои важни аспекти.
ПЕРИОД НА ЗАСАЖДАНЕ НА РОЗИ
Розите със свободни (голи) корени се засаждат, когато са във вегетативен покой: или в края на есента през ноември, или в началото на пролетта през март и първата половина на април.
Поради честите дъждове почвата сляга много добре около корените и има достатъчно влага, за да могат розовите резници да се вкоренят и да пуснат нови корени. През зимата, когато земята не е замръзнала, корените растат и се развиват.
Благодарение на вкореняването през зимата, розите ще имат по-голяма сила/жизненост, за да започнат пролетта във вегетация и да поддържат буен растеж на растението през цялата година. Така розите ще имат много по-богат цъфтеж.
Представяме ви няколко прости, но съществени стъпки, които трябва да следвате за успешно засаждане:
Розите ще растат и ще цъфтят обилно, ако избраното място е слънчево и проветриво. Предпочитат пряко излагане на слънчеви лъчи поне 4 часа на ден. Ако засадите роза на място с по-малко от 4 часа слънце на ден, тя няма да се развие правилно и ще даде много малко цветове, или никакви.
Избягвайте почва, която е твърде суха или твърде влажна, изложена на преовлажняване. Ако една роза остане твърде дълго в напоена с вода почва, корените й ще изгният и растението ще изсъхне.
При засаждане през есента разклоненията се оставят по-дълги, така че на следващата пролет да се съкратят на 4-5 възела.
Изкопайте дупки с размери 40 х 40 х 40 см, така корените ще имат по-рохкава почва около тях и новите корени ще се развият много по-лесно, особено при уплътнени терени.
МНОГО ВАЖНО
Когато засаждате през есента, НЕ ПРИЛАГАЙТЕ, НЕ ИЗПОЛЗВАЙТЕ какъвто и да е вид тор (без химически торове, без компост, без оборски тор.) Не използвайте никакви торове, които подпомагат вкореняването на розите.
Ако прилагате торове през есента, за да стимулирате вкореняването, е възможно тези тънки като косъм бели корени да тръгнат твърде рано и поради студовете през декември и януари да замръзнат.
В клиповете от Великобритания (от Peter Beals или David Austin) или други страни с по-мек климат ще видите, че препоръчват и прилагат торове за вкореняване при есенни насаждения. За тях това е добре, за нас е рисковано, защото през зимата земята може да замръзне до 30-50 см.
Защо не препоръчваме прилагането на торове към есенните насаждения?
Повечето торове стимулират вегетативния растеж или преди всичко се нуждаем от добре вкоренени растения, които могат да носят вегетативен растеж.
Основното правило е да се прилагат органични или химически торове върху всяко растение, след като е добре вкоренено.
Почти всеки тор, включително оборски тор, съдържа азот. Нитратите стимулират вегетативния растеж на растенията.
Градинските рози, засадени през есента, трябва да се вкоренят, те не се нуждаят от нов вегетативен растеж, който ще умре през зимата.
Ако при първата слана растенията имат излишък от сок (а те ще имат, ако торите след 15 септември), то ще измръзне и ледените кристали ще разрушат тъканта на клоните и растението ще умре.
При пролетни засаждения, които се извършват на оголени корени през март, препоръчваме прилагането на торове един месец след засаждането. Повечето торове стимулират вегетативния растеж или преди всичко се нуждаем от добре вкоренени растения, които могат да носят вегетативен растеж.
За пролетни насаждения можете да прилагате торове, за да подпомогнете вкореняването.
За растения, които са били вкоренени поне 1 година, препоръчваме да прилагате торове от април.
Не препоръчваме внасянето на оборски тор при есенните насаждения, защото малко от нас знаят разликата между добре ферментирал и ненапълно ферментирал тор.
През есента розите се подготвят за вегетативна почивка. Препоръчително е да не им давате енергизиращи и/или хранителни добавки.
Добре ферментирал оборски тор (мръница) или мръница от добре ферментирали растителни остатъци, химически балансирани се получава за минимум 5 години и може да издържи до 10 години.
По същата причина препоръчваме да прилагате оборски тор или други торове един месец след засаждането, когато можем да считаме, че розата е пуснала корени. Основното правило е да се прилагат органични или химически торове върху всяко растение, след като е добре вкоренено.
Защо не се прилагат повече торове с настъпването на есента?
Намокряне на корените - важна операция
За да се усвоят максимално добре хранителните вещества е важно корените да имат добра връзка с почвата. За тази цел се приготвя кал от смес от вода и пръст с консистенция на заквасена сметана, в която се въвеждат корените на розата, така че да се изцапат много добре.
Добавете натрошена почва на дъното на ямата, след това внимателно поставете корените в ямата, като ги разпръснете добре (много е важно присадката да е на нивото на земята, а в по-студените райони 2-3 см под нивото на земята), след което напълнете ямата с пръст и изравнете добре мястото, за да премахнете въздушните джобове.
Поливайте обилно (с поне 10 литра вода). Ако не вали, през първите две седмици поливайте всяка роза с по 10 литра вода, веднъж на 2-3 дни.
Внимание: не засаждайте розите на място, където преди е имало други рози, без да смените почвата поне на дълбочина 30 см и на площ от 1 квадратен метър!
Разстоянието на засаждане е най-малко 50 см за рози с едри цветове и рози с кичести цветове. За увивните рози е необходимо пространство от поне 1,5 м, а за плачещите рози и овощните дървета се засаждат на разстояние най-малко 1 м.
Пълзящите рози могат да бъдат засадени до стена, ограда или специална опора. Ако ги засадите до стената, поставите ги на разстояние 20 см от нея, наклонени, с клоните към стената и с корените в посока, обратна на стената.
При плачещите рози и овощните дръвчета е необходимо да им осигурите опорна система, за предпочитане висок метален прът до последната присадка на стъблото (до мястото, където започват разклоненията). За да не повредите корените, фиксирайте стъблото в земята, преди да засадите розата.
Розите с гол (празен) корен се доставят в торба от фолио, която чрез парниковия ефект поддържа оптимална влажност, за да не се дехидратират при транспортиране.
Ако забавите засаждането на розите с няколко дни, моля, поставете ги на хладно място. Съхранявайте ги в плътно затворена торбичка от фолио. Така розите няма да се дехидратират.
МНОГО ВАЖНО за есенното засаждане е ПОЛИВАНЕТО
Плевенето е много важна операция за защита на растенията през мразовити зими. Ако зимата е много мразовита и няма сняг, тогава мулчът ще предпази присадката от замръзване.
В края на ноември или началото на декември, когато се регистрират температури от -2°C, покрийте присадената роза със слой почва, за да я предпазите от замръзване през зимата.
Разстелете добре натрошена почва. Избягвайте буците пръст. Те образуват въздушни междини и не осигуряват ефективна защита при замръзване.
Направете мулч от поне 20-25 см, ако розите са в район с температури от -10°C или поне 30 см, ако са в още по-студени райони.
За постеля използвайте почва, донесена от друга част на градината. Не използвайте почвата около растението, защото тя предпазва корените от замръзване.
Не подрязвайте твърде рано, когато навън е по-малко от -2°C, защото под мулча ще се образуват нежни пъпки/издънки, които ще измръзнат през зимата.
Ако зоната е изложена на риск от силна слана, под -15°C, покрийте постелята със слама, клони на дървета, царевични кочани, дървени стърготини.
В никакъв случай не ги покривайте с найлон. Пластмасата не позволява вентилация и розите мухлясват.
Разберете защо торовете вече не се прилагат с настъпването на есента?
Моля, не се колебайте да се свържете с нас за допълнителна информация или когато можем да ви помогнем.
Прекрасен ден и успех в градинарството!
Всички ние от Famous Roses